środa, 29 czerwca, 2022
dywany eko
Wyposażenie

Z czego wykonane są dywany eko i dlaczego warto je kupować?

Wybór dywanu nie ogranicza się jedynie do koloru albo wzoru. Kluczowe jest także dobranie odpowiedniego materiału. Klienci są coraz bardziej świadomi, jeśli chodzi o problemy  środowiskowe, dlatego nikogo już nie dziwią dywany eko. Z czego są one właściwie wykonane? Jakie są zalety korzystania z tego typu dywanów? 

Z jakich materiałów wykonuje się dywany eko?

Dywany eko stawiają przede wszystkim na materiały naturalne. Chodzi tu o surowce, które powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zalicza się do nich przykładowo:

  • wełnę
  • bawełnę 
  • len
  • sizal 
  • jutę

Zaletą wełny dla przykładu jest dobra izolacja, przez co dywan niweluje wpływ zimnej podłogi. Wersje bawełniane z kolei świetnie sprawdzają się w przypadku łazienek, a wszystko dzięki dobremu wchłanianiu wilgoci z otoczenia. Dywany eko wykonane z wełny i bawełny można znaleźć na stronie sfmeble.pl. Do wyboru są tu także różne opcje lniane dostępne w kilku kolorach. Mniej spotykane są dywany z sizalu i juty, które należą do najbardziej ekologicznych materiałów ze względu na sposób produkcji. 

Czym powinien wyróżniać się dywan ekologiczny? 

Dywany eko nie powinny wyróżniać się jedynie odpowiednimi materiałami. Ważny jest też ich sposób produkcji. Naturalne surowce to tylko początek początek procesu tworzenia. Dywany ekologiczne powinny wyróżniać się najwyższymi standardami produkcji, gdzie uwzględnia się wpływ na środowisko. Są one zazwyczaj specjalnie oznaczane, dzięki czemu ma się pewność, że pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Dywany tego typu unikają też zazwyczaj dodatkowego farbowania, gdzie używa się szkodliwych dla środowiska związków. 

Zaletą dywanów eko nie jest jedynie troska o środowisko. Wiele osób docenia również ich naturalność, co często gwarantuje przytulniejszą i cieplejszą atmosferę wnętrza. Materiały są znacznie przyjemniejsze w dotyku. Brak sztucznych barwników docenią z kolei osoby, które mają problemy z alergiami. Dywany eko są też zazwyczaj poddawane ściślejszym kontrolom, co gwarantuje bezpieczeństwo dla skóry, zwłaszcza w kontekście mniejszych dzieci. 

Back To Top